Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pečky blicat umí

5. 1. 2011

  Konec roku je pro šachisty časem odpočinku, především proto, že ligové soutěže mají zhruba měsíční přestávku, zároveň je to ale také doba nejrůznějších vánočních a silvestrovských turnajů v rapidu a hlavně v bleskovém šachu, spojujících uvolněnou sváteční atmosféra s často tuhým bojem o zajímavé ceny. Dva takové tradiční podniky z kategorie blicáků se v závěru uplynulého roku konaly i v někdejším polabském regionu a mezi jejich účastníky nechyběli ani zástupci Peček, kteří se v silné konkurenci rozhodně neztratili. 

Dějství první – Sendražická čtyřicítka

  Jubilejní 40. ročník vánočního bleskového turnaje jednotlivců uspořádali v sobotu 18. prosince šachisté Sokola Sendražice, v jejichž svatostánku – sále hostince „U Černohlávků“ – se sešlo celkem 48 hráčů z 18 oddílů. O tom, že si turnaj za čtyři desetiletí získal dobrou pověst, svědčí fakt, že kromě Středočechů přijeli do Sendražic i účastníci z Prahy, východních Čech a dokonce i z Moravy. Jak se lze dočíst v článku na Novoborském šachovém serveru, proběhl celý podnik za dobré organizace místního šachového oddílu ke spokojenosti všech zúčastněných, a to i přesto, že místo původně plánovaných 17 kol švýcarským systémem se nakonec hrálo o kolo méně, protože kvůli technickým problémům nebylo možno poslední sérii partií rozlosovat.

sendrazice-2010_1.jpg

hrací místnost - hostinec "U Černohlávků" 

  V konečném pořadí, vyhlášeném po 16.kole, zvítězil nakonec Vladimír Mrňa ze Spartaku Žebrák se ziskem 13 bodů. Druhé místo obsadil Pavel Strašil (Tatran Litovel) s 12,5 bodu a na třetím místě skončil Sergej Petuchov (Rapid Pardubice) se ziskem 11,5 bodu. Nejlepším zástupcem Středočechů se stal na čtvrtém místě Pavel Postupa mladší z Lysé nad Labem s 11,5 body, následován domácím Jiřím Novákem (10.5 bodu), do první desítky se pak ještě vešli šestý Pavel Postupa starší (Lysá nad Labem), sedmý Emil Szirmai (Bohemians Praha), osmý Jiří Zapletal (Loko Zábřeh), devátý Petr Laušman (Bohemia Pardubice) a desátý Václav Uhlíř jako druhý nejlepší domácí hráč, všichni se ziskem 9,5 bodu.

sendrazice-2010_5.jpg 

Pohled do hracího sálu

sendrazice-2010_8.jpg

Nejstarší účastník turnaje Ing. Jiří Vencl, vlevo vedle něj náš Mirek Hrubeš

  Dobře si vedli i vyslanci Sokola Pečky, z nichž nejlepšího výsledku dosáhli Petr Štegl (8,5 bodu a 20.místo) a Mirek Hrubeš (8,5 bodů a 22.místo), nechavší za sebou mimo jiné i pečeckou ikonu pana Františka Michálka, hájícího nyní kolínské barvy. Dařilo se i Miloši Michálkovi (8 bodů, 31.místo) a spokojen mohl být i Jaroslav Šimek (7,5 bodů a 38.místo). Potěšil i slušný výkon, kterým se na svém prvním turnaji prezentoval tréninkový svěřenec Mirka Hrubeše - 13letý Daniel Šebesta, který s 3 body obsadil 46.příčku, soutěžní premiéru si pak v Sendražicích odbyl také nováček v pečeckých řadách Jiří Kubelka, který uhrál 1,5 bodu. Pro první tři vítěze byly připraveny finanční ceny, celé startovní pole pak obdrželo ceny věcné.

sendrazice-2010_2.jpg

Připravené ceny...

sendrazice-2010_6.jpg 

 ...a jejich soupis

Kompletní výsledky ke stažení zde.

Dějství druhé – Českobrodské premiéry

  Co do tradice bleskových turnajů je na tom Český Brod v porovnání se Sendražicemi zatím skromněji – oddílová historie sice několik akcí tohoto druhu pamatuje (například v roce 1998), novodobá éra vánočních či spíše (před)silvestrovských blicáků se však odvíjí teprve od roku 2007, kdy se dění v oddíle s nástupem nové početné generace mladých šachistů více oživilo. Stejně jako v předchozích třech letech se i tentokrát centrem dění stala českobrodská restaurace „U Hrabětů“, známá též pod názvem „Beseda“, jinak však čtvrtý ročník přinesl hned několik novinek. Jednak se změnilo tempo hry z klasických 5 minut na rychlejší 3 minuty s dvousekundovým bonusem za tah, především ale v turnaji poprvé startovali přespolní účastníci v podobě tříčlenné pečecké výpravy. Ta ke spokojenosti pořadatelů rozhojnila počet účastníků na 16, což je nové maximum v čtyřleté historii turnaje.

  Z patnáctikolového klání, hraného uzavřeným systémem, vyšel nakonec vítězně obhájce dvou předešlých titulů Vít Moravec se ziskem 14 bodů, za nímž se na stupních vítězů seřadili Martin Koller a Jan Fiala, kteří shodně uhráli 12 a půl bodu. V předešlých letech dvakrát stříbrný Jan Doležal skončil tentokrát s 12 body až čtvrtý, z ostatních výsledků bezesporu překvapil kvalitní výkon Jana Čermáka a Víta Brandejského, kteří obsadili šesté a sedmé místo, nechavše za sebou i předsedu oddílu Zdeňka Chybného nebo oporu českobrodského áčka Ondřeje Šedivého. Nejlepším z hostí se stal Mirek Hrubeš, který s 5,5 body uzavíral první desítku v konečném pořadí a navázal tak na svůj úspěch v Sendražicích, zatímco Jaroslav Šimek skončil se 4 body o tři příčky níže. Méně úspěšně si pak vedli Michal Fokt (2,5 bodu a 15.místo) a Daniel Šebesta, který skončil bez bodu poslední. I pro něj to však byla na začátku šachové dráhy určitě cenná zkušenost.

Celkové pořadí
 

                                                                                                    Michal Fokt

 

Náhledy fotografií ze složky Blicák Český Brod 2010

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář