Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tohle nás bude mrzet

30. 12. 2011

  Zatímco ostatní družstva účastnící se regionální soutěže D oproti loňskému ročníku v drtivé většině posílila nebo alespoň zůstala takříkajíc „na svém“, soupiska našeho týmu se už před sezónou rýsovala v ještě bledších konturách než před rokem. Nejenom že náš kapitán Mirek Hrubeš, plně zaměstnaný stavbou svého nového sídla, nepřivedl vyjma neregistrovaného Jiřího Kubelky prakticky žádnou posilu, ale navíc se své šachové kariéry rozhodli na neurčito přerušit Jiří Veselý a Adolf Dušek, a týmž směrem se to vyvinulo také s Ondrou Duškem, který se po přestěhování pečeckému šachovému dění poněkud vzdálil a navíc měl s Mirkem i nějaké osobní neshody, nemluvě o tom, že se kromě šachů dlouhodobě věnuje rovněž závodnímu rybolovu a dalším aktivitám. Když k tomu přičteme odchod některých hráčů z „áčka“, není se celkem co divit, že se už před sezónou vedla čilá debata, kolik družstev vlastně Pečky do letošních „mistráků“ postaví.

  Nakonec se navzdory poměrně silnému názoru podporujícímu sloučení „céčka“ a „déčka“ podařilo obě družstva zachovat, v případě „déčka“ ale vzhledem k výše zmíněným okolnostem s dost redukovanou sestavou, která si už od pohledu nemohla dělat velké naděje na lepší umístění než ve spodních patrech tabulky, tedy stejně jako vloni. Mirek sice počítal s větším zapojením svého tréninkového svěřence Dana Šebesty, který se vzadu měl střídat s Járou Šimkem, nicméně bylo zřejmé, že k tomu, aby nahradil Ondru Duška či Jirku Veselého, má ještě dost daleko. Na druhou stranu jsme ovšem mohli do nadcházejících bitev jít s vědomím, že víceméně nemáme co ztratit, a přesně v takovém duchu jsme také ve druhou říjnovou neděli cestovali do Lysé nad Labem, kde nás v prvním mači sezóny čekal tamní F-tým. Ten nás na uvítanou potěšil zajímavým dárkem v podobě absence prvních tří hráčů své soupisky, díky čemuž stouply naše papírové šance na urvání alespoň bodu, i tak nám však bylo jasné, že to jednoduché rozhodně nebude, a že budeme muset všichni pořádně zabrat.

JOLY Lysá nad Labem F
 
TJ Sokol Pečky D
Netuka Petr
1555
1
-
0
1416
Železný Daniel
Grüner Robert
1589
1
-
0
1436
Dobiáš Jaroslav
Matuška Pavel
1535
½
-
½
1461
Hrubeš Miroslav
Musil Stanislav
1492
½
-
½
1441 
Fokt Michal
Postupová Martina
1320
1
-
0
Šebesta Daniel
 
 4
:
 1
 

  Jako první dohrál podle očekávání Dan Šebesta alias „malý Dan“, který měl sice proti paní Postupové pika navíc, jenže nakonec po vlastních chybách rupnul, a o něco později jsem do naší týmové pokladničky přihodil první bodový příspěvek já, když jsem v celkově spíše nezáživné partii proti domácímu kaptiánovi ze začátku prováhal šanci dostat se k jakés takés aktivitě a výsledkem posléze byla pozice, kde by každý z nás jakýmkoli iniciativním pokusem spíše tratil, takže jsme se nakonec celkem rozumně shodli na remíze.

  Pak se celkem dlouho nedělo v podstatě nic a zatímco jsem hrál s malým Danem tréninkové partie a hostil jsem ho větrovými bonbóny, na prvních třech šachovnicích byly pozice stále vyrovnané, ne-li přímo nejasné. Až s blížící se časovou kontrolou získalo na zajímavosti zejména dění na třetí šachovnici, kde si jednak Mirek vypracoval určitou poziční převahu a nakonec z ní tuším vytěžil pěšce, ale hlavně celkem slušnou šanci vyhrát na čas. Bohužel jeho soupeř to nakonec do kýženého čtyřicátého v poslední minutě stihl, což s náležitým potěšením radostně okomentoval, když viděl naše zklamané obličeje, a v nastavení už Mirka k ničemu nebezpečnému nepustil, takže se zdálo, že i zde se bude podepisovat smír.

  Mezitím dohrál také pan Dobiáš, který věren své tradici absolvoval tichou, nenápadnou a nakonec bohužel neúspěšnou partii, větší pozornost ovšem patřila první šachovnici, kde to pro Dana dlouho vypadalo nadějně, neboť jeho protivník potřeboval na své tahy opravdu mnoho času a poté navíc čelil hrozbě ztráty kvality ne úplně nejlepším způsobem:

netuka-zelezny.jpg

Netuka – Železný, pozice po 17. …c4!

  Bílý samozřejmě viděl, že po ústupu napadeného bělopolného střelce (například 18.Se2) by přišlo 18. …Sc5+ se ztrátou u krále „přišpendlené“ věže, reagoval ale poměrně nestandardním 18.Sxh7+?!, snad veden myšlenkou získání určité kompenzace v podobě částečného odkrytí prostoru před černým králem. Přitom by mu nic vážného nehrozilo například po 18.bxc4 Sc5 19.Jh5 Sxf2+ 20.Kxf2 g6 21.cxd5 Dxd5 22.Dg3, kdy by za kvalitu měl opět pěšce. V partii se dále stalo 18. …Kxh7 19.Vf3 cxb3 20.Jh5 - hrozí mat na g7! nejlepší pokrytí je 20. …g6 a dále 21.Vh3 (tento tah jsem čekal a je opravdu nejostřejší!) Vh8 (možná jediný, který připadal v úvahu!) 22.f5 exf5 (teď si myslím, že mi toho pika dal zbytečně zdarma!) 23.e6 fxg4??, což bylo prohrávající pro 24.Jf6+ Kg7 25.Je8+ s dalším Kg8 nebo Kf8 a dalším 26.Vh8 mat!

  Nečekal jsem ten odtah jezdce na e8 s dvojšachem a měl jsem se teď zamyslet, protože soupeř měl 3 minuty a 50 vteřin na 17 tahů a já 16 minut 35 sekund na 18 tahů, ale teď jsem se na to poprvé vykašlal díky i mé teoreticky blížící se časovce! Ve 23.tahu jsem měl nejdříve vložit tah Sc5+, abych měl ústupové pole na e7 pro krále, a pak dobrat dámu, čili 23.Kf1 fxg4 24.Jf6+ Kg7 25.Je8+ Kf8 26.Vxh8+ Ke7 27.exd7 d4 (hrozím brát na g2 a zabraňuju nepříjemnému 28.Sf6+ Ke8) 28.Ve1+ Kxd7, kdy hrozím matem na g2 a zároveň vzetím jezdce na e8! Oboje bílý nepokreje pro např. 29.Ve2 Se7 30.Sxd4 bxc2 31.Sb2 Vxe8 se ziskem jezdce a nevyhne se ani hrozícímu c1D+ se ziskem střelce a s natahováním pika b4 do dámy!

                                                                                                                  Dan Železný

  Takřka současně s Danem, nebo možná ještě o pár vteřin dříve dobojoval i Mirek, který když viděl, jakým směrem se zvrtl vývoj na čelném prkně, tak svou pozici raději způlil, neboť ani jeho případná, navíc už dost těžko dosažitelná výhra by nic neřešila. Místo kýžené celkové plichty jsme tak domů cestovali pouze s dvěma plichtami dílčími a možná až příliš krutým konečným výsledkem, z něhož nám bylo jasné, že nás lehká sezóna rozhodně nečeká.

                                                                                         Michal Fokt a Daniel Železný

 

Náhledy fotografií ze složky Lysá F - Pečky D

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář