Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhé podání a nemístný optimismus

18. 12. 2010

 

  Po smolné porážce v pečeckém derby jsme k dalšímu střetnutí, v němž nám bylo na 7.listopadu (výročí VŘSR ) nalosováno družstvo Kavalieru Sázava, vzhlíželi s cílem pokusit se nepovedený první zápas napravit. Co do papírových předpokladů vypadala totiž soupiska našich soupeřů od třetího jména dolů celkem hratelně. Sázavští k nám navíci přijeli bez prvních dvou hráčů (zatímco my jsme nastoupili až na poslední prkno kompletně v základu včetně mě, i když se mi kvůli nenadále oteklému a bolavému kloubu na palci u pravé nohy špatně chodilo), a na poslední šachovnici postavili proti našemu Járovi Šimkovi mládežnického neelistu Ondřeje Duška, pročež jsme spolu s dobře naladěnými soupeři žertem trochu zalitovali, že za nás nemohl nastoupit jeho elově silnější jmenovec, což by asi trochu zamotalo hlavu vedoucímu soutěže při četbě zápisu. Každopádně naše šance na urvání alespoň bodu se i tak zdály relativně slibné. Bohužel jen zdály.

 

TJ Sokol Pečky D
 
Kavalier Sázava A
Železný Daniel
1309
0
-
1
1730
Brhlík Antonín
Dobiáš Jaroslav
1466
-
1
1704
Vilímová Monika
Fokt Michal
1468
½
-
½
1457
Závůrka Vladimír
Hrubeš Miroslav
1462
½
-
½
1472 
Houda Stanislav
Šimek Jaroslav
1373
0
-
1
1250 
Dušek Ondřej
 
 1
:
 4
 

 

  Jako první ze všech dohrál tentokrát Mirek, jehož partie byla tak rychlá, že jsem si ani nestačil všimnout, zda se na šachovnici odehrálo něco podstatného, než se oba hráči shodli na remíze. Bohužel už druhý dílčí výsledek na druhé šachovnici Mirkovi jeho spokojenost pokazil. Partie pana Dobiáše byla taková nenápadná a tichá, a i když stál náš hráč trochu pasivně, zdálo se dlouho být vše v pořádku a nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco mělo zvrtnout. Leč stalo se a ani jsme pořádně nevěděli co a kde pan Dobiáš pokazil, prostě zčista jasna ztratil materiál a vzdal, udělivše tak našim bodovým plánům první trhlinu.

  Nedařilo se bohužel ani Járovi na páté šachovnici, jehož partie se vyvíjela podobně nemastně neslaně jako v minulém kole. Jenže tentokrát proti němu neseděl Roman Kolanda, ale útočně laděný mládežník, který si pozicí poradil lépe a nakonec našeho hráče přetlačil. Prohrávali jsme 0,5:2,5 a bylo nám jasné, že do lodi teče a budeme muset zabrat na zbývajících dvou šachovnicích, abychom se ještě pokusili alespoň o celkovou plichtu.

Toho si byl rozhodně vědom Dan, který se i při nepříznivé pozici, kdy si nechal zazdít jezdce na a3, rval se svým soupeřem statečně dál. Bohužel zvolil pro osvobození svého zajatce sice rychlejší, ale horší plán v podobě výměny jezdce za dva pěšce, přesto však nebyl po výměně dam bez šancí bojovat alespoň o remízu. Ta by sice pro tým bývala už nic neřešila, alespoň bychom však odešli poraženi se ctí. Nakonec partie dospěla do pozice na diagramu:

 

Obrazek

 

Myslím si že to teď bylo na remis,protože jsem měl 3 piky proti střelci, z toho 2 volné, o které by se musel soupeř starat králem, a já mám aktivního krále na ničení pěšců na královském křídle. Měl jsem tedy zahrát 28.Vd7! Jenže jsem místo toho zahrál Vxf6 a neviděl jsem Sd2+ mat, takže jsem prohrál. Šlo i Sc5+ mat. 

                                                                                                         Dan Železný

Poslední ze všech jsem tentokrát dohrával , a protože jsem měl bílými papírově nepatrně (o 11 elo bodů) slabšího soupeře, a navíc při vědomí nepříznivého stavu zápasu, snažil jsem se hrát na výhru, jenže ve výsledné pozici na diagramu stojím sice o něco lépe, avšak nic závažného není široko daleko vidět:

 

Obrazek

 

  Poté, co jsme se už za rozhodnutého stavu utkání dohodli na remíze, jsme při stručné analýze vygenerovali zhruba následující pokračování: 17.Sxe6 fxe6 18.Vd6 Kf7 19.Je4 Jb6 (čímž se černý zbaví svého dosavadního problému v podobě zavřeného dámského křídla, uvolní totiž pole d7 pro svého druhého jezdce) 20.b3 Jbd7 21.Sxb6 Jxb6 22.Jc5 Vab8 23.Vxe6 Jd5, kdy se bílý sice dobere minimální převahy pěšce, avšak výsledek je stále nejasný a za stavu, kdy už bylo jasné, že prohrajeme, nebyl celkem důvod to dál tahat, tím spíše, že na mého soupeře čekal zbytek týmu a na mě zase vlak a doma resty do práce, které mi zbyly z pátku.

Celkově jsme tedy prohráli 1:4, což už trochu zavánělo debaklem, ale co čekat, když ani jeden z nás nedokázal ve své partii vyhrát a nadto jsme neuspěli na poslední šachovnici, kde byla papírová převaha na naší straně. Za jediný klad tak lze označit fakt, že po tomto zápase již v našem týmu nezůstal nikdo bez bodu – zatímco v prvním kole bodovali Dan, pan Dobiáš a Jára, tentokrát se vše otočilo a jedinými „úspěšnými“ jsme byli a Mirek. Asi ale nemusím dodávat, že ani jeden z nás z toho radost moc neměl. 
                                                                                                                Michal Fokt

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Houda

(Jiří Stránský, 23. 4. 2011 12:08)

Dobrý den,
omlouvám se, ale hledám kontakt na Stanislava Houdu, který byl v letech 1982-84 na vojně v Mariánských Lázních. Můžete mi prosím pomoci?
Děkuji předem
Jiří Stránský(jirstr@seznam.cz)

Re: Houda

(admin, 23. 4. 2011 13:09)

Dobrý den,

kontakt na Vámi poptávaného šachistu Kavalieru Sázava pana Stanislava Houdu (ročník 1962) bohužel nemáme, ale zkuste se dotázat přímo sázavských šachistů - tjsazava@tiscali.cz - snad budou vědět více.

s pozdravem
MF

Re: Re: Houda

(Jiří Stránský, 23. 4. 2011 13:13)

Děkuji za tip!

Houda

(Jiří Stránský, 23. 4. 2011 12:07)

Dobrý den,
omlouvám se, ale hledám kontakt na Stanislava Houdu, který byl v letech 1982-84 na vojně v Mariánských Lázních. Možná jde o šachistu Kavalieru Sázava. Můžete mi prosím pomoci?
Děkuji předem
Jiří Stránský