Jdi na obsah Jdi na menu
 


O promarněných šancích a přetržené šňůře

1. 12. 2009

 

TJ Sokol Pečky D
 
TJ Tourist Biomedica Říčany G
Kubíček Jindřich
1807
0
-
1
1756
Havlíček Pavel
Železný Daniel
1264
0
-
1
1598
Már Tomáš
Fokt Michal
1443
½
-
½
1572
Čech Lubomír
Hrubeš Miroslav 
1443
1
-
0
1456
Jiroušek Filip
Veselý Jiří
1511
½
-
½
1425
Křížek František
 
2
:
3
 

 

 

  Po výhře v pečeckém derby a remíze na horké sendražické půdě jsme doma přivítali G-družstvo Říčan a vzhledem k tomu, že šlo papírově o viditelně hratelnější soupeře, než v předchozích dvou kolech, chtěli jsme získat alespoň bod a také tak trochu pomstít naše přátele z českobrodského céčka, kteří říčanským podlehli v prvním kole 0,5:4,5. O tom, jak to s našimi akciemi vypadalo v průběhu vyrovnaného zápasu, nechme vyprávět našeho kapitána Mirka Hrubeše:

 

  Dnešní zápas sliboval velice napínavou bitvu. Od začátku jsme věděli, že to nebude jednoduché, ale co se týče papírových předpokladů, věřili jsme si více než v předchozích kolech proti našemu céčku a Sendražicím.  

 

  Zpočátku se střetnutí vyvíjelo celkem slibně, když jsem po dvou hodinách na 4.šachovnici vyhrál, a to dokonce černými. Můj soupeř hrál přes své mládí určitě lépe, než jaké měl Elo (1456), udělal však rozhodující chybu, když příliš dlouho otálel s uklizením svého krále. Bohužel nedlouho nato to na druhém prkně předčasně prohrál Dan, kterému se „povedlo“ to samé, co mému soupeři, a bylo pak jen otázkou času, než ho jeho protihráč ušlape.

 

  Jako další v pořadí, i když o mnoho později, skončila partie Jirky Veselého na páté šachovnici, kde se převaha přelévala ze strany na stranu. Nakonec náš borec dokázal dorovnat pěšce, jehož měl méně, a partie skončila půlkou. Rozhodnutí o osudu zápasu zůstalo na první a třetí šachovnici.

 

Dění ve druhé polovině zápasu přibližuje Michal Fokt:

Má partie, v níž jsem na třetí šachovnici zasedl s bílými figurami proti panu Lubomíru Čechovi, který mi svým vzezřením tak trochu připomínal knížete Schwarzenberga, měla velice hektický začátek. Ve výměnné francouzské můj soupeř již v 5.tahu zachyboval a ztratil figuru:

 

Obrazek

Na můj výpad c-pěšcem, který se v tomto zahájení standardně hrává, zareagoval černý místo správného vzetí tahem 5. …Je7? Následovalo pochopitelně 6.c5 a černý střelec nemá kam uhnout. 

  

Má radost bohužel netrvala dlouho. V partii se dále stalo 6. …Sxc5 7.dxc5 Sf5 8.Jc3 0-0 9.Se2 (lepší možná bylo Sd3, ale obával jsem se 9. …Sg4 a svázání svého jezdce) Jc6 a přišla druhá kritická pozice partie:

 

Obrazek

Zde jsem bohužel podcenil, že černý se po ztrátě figury nebude ohlížet na vývin (v němž má navíc mírný náskok) a podřídí všechno cíli získat materiál zpátky, a po chvíli přemítání o 10.Se3 jsem zahrál zdánlivě klidné a bezpečné 10. 0-0, načež následovalo 10. …d4! a já k svému zděšení zjistil, že po jakémkoli uhnutí napadeného jezdce přijde v dalším tahu 11. …d3! a můj střelec nae2 se octne ve stejně tristní situaci, jako o pár tahů dříve jeho černý kolega. Nezbylo mi, než tahem 11.Jxd4 figuru vrátit.

 

Ačkoli mě Mirek co chvíli povzbuzoval, že se nic neděje, zklamání ze ztracené výhody nešlo z hlavy jen tak vytřást, zejména když by bylo bývalo stačilo místo osudné rošády zahrát Jd4 nebo Se3 a k ničemu by nedošlo. Místo toho se začínalo znova od nuly, a ačkoli můj soupeř příliš útočných plánů neměl, tak se dobře bránil a mně se stále nedařilo prorazit. Nakonec jsme dospěli do koncovky jezdec proti jezdci plus 6 pěšců na každé straně, která vypadala dost blokádově, ačkoli jsem stál přece jen o něco aktivněji. Bohužel jsem však příliš mnoho času strávil vymýšlením a ověřováním svého dalšího plánu, a když jsem se konečně odhodlal k postupu pěšců na dámském křídle s cílem využít celkem pasivního postavení soupeřova jezdce, zbyly mi na 5 tahů již jen necelé dvě minuty. 

 

Obrazek

Fokt – Čech, výsledná pozice po 35.b5; následné analýzy ukázaly, že k výhře by bílý potřeboval vyměnit jezdce i všechny pěšce na dámském křídle a pak se dostat dříve k černým pěšcům na křídle královském.

 

Za této situace mi Mirek doporučil partii zremizovat, na což můj soupeř samozřejmě s radostí slyšel, protože průběžný stav 2:2 nahrával spíše našim soupeřům, zejména s ohledem na vývoj na první šachovnici.

 

Tam se totiž pan Kubíček po vyrovnaném průběhu partie s kapitánem hostí dostal do problémů – v koncovce s jezdcem a dvěma pěšci na každé straně přišel nejdříve o jednoho a pak i o druhého pěcha a naopak se musel bránit soupeřově dvojici bojovníků. Ta naštěstí nebyla spojená, ale i tak pomalu postupovala vpřed a pana Kubíčka čekal dlouhý ústupový boj. Chvílemi to sice vypadalo, že mu snad podaří nebezpečí odvrátit a získat kýženou půlku, která by znamenala celkovou plichtu a bod na naše konto, jenže soupeř po další víc jak půlhodině úmorných tanečků nakonec přece jen objevil vyhrávající manévr jezdcem po dámském křídle a nezbylo než mu pogratulovat, načež z druhé strany následovalo poděkování za sportovní chování při poslední partii.

 

Co říci závěrem? Snad že jsme si připadali tak trochu jako bychom se vrátili v čase. Stejně jako vloni jsme po dvou úspěších, letos ještě o něco cennějších, dopadli v zápase s papírově celkem hratelným soupeřem tvrdě na zem. Snad se nám přerušenou plusovou šňůru povede navázat za 14 dní při naší druhé návštěvě v Sendražicích, tentokrát v mači proti tamnímu céčku.

Miroslav Hrubeš a Michal Fokt

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pečky D - Říčany G

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář