Jdi na obsah Jdi na menu
 


Král Miroslav obnažen aneb Tři premiéry v jednom

23. 1. 2010

   V prvním novoročním a celkově pátém kole regionální soutěže nás čekalo tradiční derby s českobrodským céčkem. Odpočatí po vánoční pauze jsme se na prestižní zápas všichni těšili, tím spíše, že jsme byli v plné sestavě a že nás čekal papírově nejslabší soupeř ze skupiny.  

 

   Vzhledem k aktuálnímu postavení obou týmů v tabulce jsme si věřili na vítězství, k tomu však bylo nejdříve potřeba, aby se hráči obou stran vůbec k zápasu dostavili. A to zdálo být ještě v neděli ráno docela problém. Člověk totiž míní a někdo nahoře mění – zatímco Vánoce byly klasicky „na blátě“, tak sotva o dva týdny později zavalily Česko tuny sněhu, a středním Čechám se samozřejmě nevyhnuly. Důsledkem toho se ježdění vlaků stalo velice nepředvídatelným – některé měly půl hodiny nebo i více zpoždění, jiné nevyjely vůbec. Toho jsem byl ostatně svědkem i při svém příchodu na českobrodské nádraží, kde jeden takový zrušený vlak na Prahu právě hlásili. Já naštěstí mířil opačným směrem, kde provoz přerušen nebyl, ale i tak místo obvyklého spoje přijel vlak, který měl být v Brodě o hodinu dříve. To ale nevadilo ani mně, ani Michalu Eisnerovi, který cestoval na zápas krajského přeboru do Kolína – spíše jsme měli starost, zda se odpoledne dostaneme zpátky. Spolu s námi se ve vlaku vezl i zárodek brodské sestavy, který se postupně rozrůstal – v Klučově totiž k Michalu Jiráskovi a Vítkovi Brandejskému přistoupil ještě pan Záběhlický, který měl hájit barvy hostí na druhé šachovnici. Když jsem se po příjezdu do Peček jako pravý Broďan probrodil sněhem do Sokolovny, potkal jsem tam kromě spoluhráčů také další článek týmu hostí v podobě malého, leč talentovaného Martina Homoly, který pro tentokrát dostal důvěru kapitána na pátou šachovnici. Jediný, kdo chyběl, byl můj soupeř pan Švec, který se dle vyjádření Michala Jiráska vydal do Peček autem a byl v době zahájení ještě na cestě.

 

TJ Sokol Pečky D
 
TJ Sokol Český Brod C
Kubíček Jindřich
1807
1
-
0
1561
Jirásek Michael
Železný Daniel
1264
1
-
0
1441
Záběhlický Jiří
Fokt Michal
1443
1
-
0
1392
Švec Stanislav
Hrubeš Miroslav
1443
0
-
1
1365
Brandejský Vít
Veselý Jiří
1511
½
-
½
0
Homola Martin
 
3 ½
:
1 ½
 

 

   Jako první dohrál na páté šachovnici Jirka Veselý, kterého jsem bohužel kvůli tomu, že příliš rychle odešel z toalety, upozornit, aby Martina Homolu nepodcenil, a podle toho to v partii vypadalo – nejprve optická převaha našeho hráče, ale posléze nepřehledná situace, dobrá aktivní obrana talentovaného mládežníka a nakonec remíza. To se nám sice příliš nehodilo, ale vzhledem k tomu, že na 4.šachovnici měl už Mirek materiálně nad Vítkem Brandejským navrch a směřoval k vítězství, což ostatně i k rychlému smíru na vedlejším prkně přispělo, neviděli jsme to jako velký problém. Jenže ve zdánlivě vyhrané partii se děly věci nevídané – Mirek místo toho, aby vynutil výměnu dam a získal koncovku pro sebe, naháněl soupeřova krále a snažil se matit, a když posléze musel soupeře pustit ke slovu, nechal si dát jezdcem vidle na dámu a zanedlouho se musel sám vzdát.

 

(Zde měl viset diagram z kritické pozice v Mirkově partii, náš kapitán se ale zatím zdráhá cenný poklad vydat. Jakmile jej přesvědčíme, studie se zde objeví 

 

   S nadsázkou řečeno jsme tak v poločase místo očekávaného hladkého vedení o bod prohrávali a ukazovalo se, že stejně jako v předešlých ročnících to s Brodem nebude jednoduché. Pak nám naštěstí potřebný klid dodal na první šachovnici pan Kubíček, který na Michala Jiráska vypustil pěšcovou lavinu a spolehlivě jej přetlačil. Za vyrovnaného stavu se začínalo zase od nuly a všechno záleželo na zbývajících dvou partiích.

 

  Zatímco na druhé šachovnici doplatil hostující pan Záběhlický na svou počáteční přílišnou zataženost do defenzívy a bylo spíš jen otázkou času, kdy mu ji milovník útoku Dan Železný postupně probourá, na té třetí se převaha přelévala jako vlny na moři. Ze začátku jsem v sicilské trochu zaspal a pan Švec se dostal trochu do tlaku, pak se mi ale podařilo vytvořit si protihru v podobě volného pěcha na dámském křídle, kde se pro něj vytvořil prostor už po jezdcové výměně na c6. Jenže pak jsem chviličku přestal dávat pozor a pan Švec okamžitě zdařile kontroval.

Obrazek

   Že se můj soupeř chystá k pokusu o protihru na královském křídle, bylo vidět už v několika předešlých tazích, a proto jsem jej chtěl takříkajíc „udržet na uzdě“ pokračováním svého plánu na druhé straně. Proto jsem zahrál 21.De1, což bylo jednak s ideou následného Sxa5 se ziskem pěšce a kvality, a zároveň jsem pokládal za účelné přisunout svou dámu blíž oblasti, kde se daly čekat občanské nepokoje v souvislosti s obětí černého střelce na h3. Jenže černý bleskově odvětil 21. …Vg6!, což jsem naprosto nečekal, domníval jsem se totiž, že jeho předešlý tah 20. …Vb6 měl sloužit k zadržení mého pěšce. Teprve při pozdější analýze jsem zjistil, že dobré vyhlídky mi poskytovalo 21.Jxd4, kdy bych po 21. …c5xd4 i po 21. …e5xd4 dobíral dámou koně na h5 a kromě zisku pěšce bych prakticky anuloval útočné snahy černého. Ten se teď namísto toho dostal zpět do hry a hrozil provést onu výše zmíněnou oběť na h3 a nebo ještě něco horšího.

 

   Naštěstí jsem neztratil nervy a třebaže se nabízelo okamžité 22.b6, když mi tohle pole černý svým výpadem uvolnil, tak jsem usoudil, že nejdříve je třeba zabezpečit si týl. Proto jsem nejprve zahrál 22.Kh2 a teprve po 22. …f5 jsem došel k názoru, že už není co odkládat a vyrazil jsem pěchem vpřed:

Obrazek

23.b6! – s cílem odlákat výhružnou černou věž z f6, což se povedlo na 100 procent. Černý totiž zareagoval instinktivně a místo rozumnějšího 23. …Db8 odvětil bleskově 23. …Vxb6?, na což okamžitě následovalo 24.Sxa5! se ziskem kvality po 24. …Vxa5 25.Dxa5, načež nemile zaskočený černý, který se chtěl vyhnout výměně dam na b6, spáchal rozhodující kiks tahem 25. …Sd8? a po 26.Dxb6! byl kromě kvality rázem chudší ještě o věž a po dalších 19 tazích se v beznadějné pozici vzdal.
 
   Pěkná a dramatická partie, do níž oba aktéři bezesporu dali, co bylo v jejich silách, znamenala jistotu minimálně bodu pro náš tým a bylo už jen na Danovi, zda se náš potenciální zisk ještě rozhojní. Náš bojovník tentokrát nezklamal, aktivní pozici přetavil v trvalou výhodu a nedlouho po mně zavěsil na naše konto rozhodující výhru, která pro něj byla, stejně jako pro mě, první v sezóně a moc jsme mu ji všichni přáli.
 

   Co říci závěrem? Snad to, že pozitiva na tomto zápase našly obě družstva – my jsme udrželi úspěšnou sérii, navíc dva hráči našeho týmu poprvé vyhráli, no a naši soupeři zas udělali svůj do té doby bodově nejlepší výsledek v ročníku. Snad jen Mirek mohl být trochu roztrpčen ze své smolné prohry, která byla v této sezóně rovněž jeho první, ale na druhou stranu ho zas mohlo těšit, že jsem ho pomstil proti panu Švecovi, jenž ho loni v sicilské doslova rozmontoval, a že jsem mu tak splatil pomstu, kterou vykonal za mě na panu Semerákovi v zápase se sendražickým céčkem. Tak ahoj v příštím kole!

Michal Fokt

 

Náhledy fotografií ze složky Pečky D - Český Brod C