Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lekce z týmové režie

23. 2. 2011

  Po lednové generálce s béčkem Sendražic a následné měsíční pauze, v této sezóně již druhé, nás počátkem února čekal první ze tří důležitých zápasů, rámujících závěr letošního ročníku regionální soutěže. V utkání osmého kola jsme na domácí půdě přivítali DDM Nymburk, a protože ani jeden ze soupeřících týmů v sezóně ještě nebodoval, dala se očekávat tuhá bitva. Proto jsme se snažili dát dohromady co nejsilnější sestavu, což se nakonec také povedlo, s jedinou změnou na páté šachovnici, kde nastoupil Jára Šimek, jemuž byla nominace přislíbena jednak za dobré výkony na obou prosincových blicácích, a také za uvolnění místa v týmu ve prospěch pana Dobiáše při minulém zápase.

  To hosté v tomto ohledu poměrně překvapili, nastoupivše s poněkud jinak složenou pěticí, než jaká byla k vidění ve většině jejich dosavadních vystoupení v tomto ročníku soutěže. Těžko říci, zda šlo o taktický manévr nebo prostě zaúřadovala v té době probíhající chřipková epidemie, ale každopádně namísto původně předpokládaného schématu, podle nějž měly být pro nás klíčové výsledky z druhé, třetí a páté šachovnice, kde jsme očekávali papírovou převahu, bylo teď rozložení sil o dost jiné, protože dva dosud nepříliš úspěšní mládežnici z druhého a třetího místa hostí tentokrát do zápasu nezasáhli, a namísto nich přivezl kapitán nymburského týmu pan Vinecký do Peček sestavu s matkou a synem Škrabánkovými. Ti se posadili za druhou, respektive čtvrtou šachovnici, v důsledku čehož se o prkno výše posunul i papírově nejsilnější z hostujcících hráčů, jemuž jsem měl nyní namísto našeho kapitána čelit já jako jeho zástupce. Získal jsem tak sice na jedné straně možnost pomoci svému Elu, ale na straně druhé také o dost větší dávku zodpovědnosti vůči týmu. Tak či tak sestejně jako ve fotbale začíná i v šachách vždycky od nuly, a stejně tomu bylo i tentokrát, když bylo patnáct minut po deváté zahájeno.
 

TJ Sokol Pečky D
 
DDM Nymburk
Železný Daniel
1309
0
-
1
1713
Tesař Patrik
Dobiáš Jaroslav
1466
½
-
½
1250
Škrabánek Matěj
Fokt Michal
1468
½
-
½
1786
Houška Bohumil
Hrubeš Miroslav
1462
1
-
0
1250 
Škrabánková Monika
Šimek Jaroslav
1373
0
-
1
1397 
Vinecký Jiří
 
 2
:
 3
 

  Jako první skončila někdy před polednem partie na poslední šachovnici, kde jsme, jak už bylo řečeno výše, doufali v bodový zisk. Bohužel marně - Jára sice nejprve získal dva pěšce, ale pak se věren své letošní tradici zamotal do vlastních nepřesností a nakonec se z bodu radoval jeho soupeř, což našim předzápasovým plánům udělalo nezanedbatelnou trhlinu, zvláště proto, že ostatní partie byly pořád nejasné. Naštěstí se na to nemohl dívat čerstvý nastávající taťulda Mirek a jako správný kapitán revidoval své původní úvahy o smíru a pustil se raději do zdánlivě remízové koncovky, což se ukázalo jako správné rzhodnutí - méně zkušená soupeřka totiž v obtížné střelcovce a věžovce v jednom nakonec přece jen zachybovala a bylo srovnáno.

  Kromě toho, že tím náš kapitán přerušil svou sérii čtyř remíz, se především jednalo o první letošní vyhranou partii na straně našeho týmu, z čehož jsme měli samozřejmě radost. Počet partiových výher totiž patří mezi hlavní pomocná hodnocení, používaná při rovnosti bodů v tabulce, a zatímco na skóre jsme v průběžném pořadí nijak nezaostávali, v tomto parametru nás zatím ostatní týmy válcovaly. Bohužel další celé body už na naší straně toho dne nenásledovaly. Na druhé šachovnici sice zskal pan Dobiáš proti talentovanému Škrabánkovi střelce za pěšce, tuto převahu se mu ale nedařilo využít a naopak mu postupně řídly šiky jeho pěšců, a tak se nakonec oba hráči shodli na remíze, což pro nás vzhledem k rozložení sil byla bohužel další citelná ztráta.

  Všechno tak zůstalo na Danovi a na mně, kteří jsme dohrávali poslední. Na třetí šachovnici se dlouho vše točilo okolo vazby, do které mi soupeř svázal královského jezdce. Mezi možnými plány na její uvolnění byla i tato zajímavá možnost, na kterou nakonec nedošlo:
 

fokt-houska.jpg

  V pozici na diagramu jsem v obavě z odtahu černého střelce a napadení mé dámy zahrál 12.Dd3, k dispozici ale byla i ostrá kombinace 12.Sxf7+ Kxf7 13.Dc4+ Kf8 14.Jg5 Jd5 (černý nemůže brát na d1 kvůli matu) 15.Jxh7+ Kg8 16.Jxd5 Kxh7 (protože po vzetí na d1 by následovalo 17.Jxe7+ Kh8 18.Jxc6 b7xc6 19.Jg5 a černý bude muset posléze kvalitu vrátit, zůstavše o dva pěšce chudší) 17.f3 Se6 18.Dd3+ Kh8 19.Jxc7 Sf6 20.Jxe8 Sxd4+ 21.Se3 Sxe3+ 22.Dxe3 Dxe8 23.Vfe1 Sf7 24.Dg5 Df8, kdy by vznikla celkem slušná koncovka D + V + V proti D + V + S + J a k tomu by mi zůstali dva pěšci navíc. Jenže tak daleko jsem v tu chvíli neviděl, a tak se pokračovalo 12. …Jb4 13.De3 Sd6 14.Se5 Ve7 15.Df4 Sxf3, čímž jsem konečně dosáhl zrušení vazby a stojím nyní již o něco málo lépe (+ 1,39). Přemýšlení nad možnými způsoby likvidace vazby mě však stálo spoutu času, a tak mi v šestnáctém tahu zbývalo na zbylých 24 tahů jen něco přes půl hodiny.

  Mezitím na první šachovnici sváděl Dan ostrý souboj s hostujícím lídrem Tesařem, zachycený na několika následujících ukázkách včetně vlastního komentáře. Věren svému útočnému stylu zatlačil náš bojovník svého soka už ze začátku do tuhé defenzívy:

zelezny-tesar01.jpg

  Teď (tahem 3. …e6) zahrál Tesař chybu, které jsem nedokázal využít! Měl jsem zahrát 4.d5 a on by stál špatně ústupem jezdce, zároveň nesmí brát 4. …exd5, protože by přišlo 5.exd5 Je7 nebo Jb8, 6.d6 a nepředejde ztrátě figury po tahu De2+. Místo toho jsem zahrál 4.Jc3 a dále šlo 4. …cxd4 5.Jxd4 Sb4 6.Jdb5 Sxc3+ 7.Jxc3 Jf6 8.Dd6 De7 9.Dxe7+ (zde ovšem Fritz navrhl Sf4, ale i tak stojí bílý lépe).

                                                                                                              Dan Železný
 

  Partie v podobném duchu pokačovala i nadále, když Dan nejprve soupeři vyrobil dvojpěšce na f-sloupci a odkryl tak g-sloupec na jeho rochovaného krále, a následně se dopracoval do koncovky dvou věží a stejných střelců k třípěšcové převaze. Další důležitá situace se udála ve 28.tahu, kde bohužel bylo radosti pro naše barvy již méně.

zelezny-tesar02.jpg

  28.f5?! Teď jsem zahrál zbrkle, měl jsem radši hrát 28.Vgd3 a 28. …Kg7 nejde pro 29.f5 a dále např Sc4 30.Vg3+, a pokud bude bránit věž tahem 30. …Kh7, přijde 31.f6+ Kh8 32. Vd8+ mat, nebo pokud bude bránit věž tahem 31. …Vg6, přijde 32.Vh3+ Kg8 33.Vd8+mat! Takže by mi býval musel střelce nejspíš dát! Počítal jsem taky variantu 28.Vgd3 Vxh2 29.f5 Ke5 30.fxe6 Kxe4 31.Vd7 Va8 32.e7 Ve8 33.Vd1 Vhh8. To bylo asi přesnější, takže v tomto případě by to figura nebyla, ale i tak bych stál líp. Místo toho po mé chybě zahrál černý 28. …Ke5, což jsem nečekal, že mi tam projde a dá vidle, musel jsem jednoho pika vrátit – 29.Vb6 Kxe4 30.fxe6 fxe6 31.h3 Vf6 a hrálo se dál.

                                                                                                                     Dan Železný

  Možnost znovu získat třetího pěšce nabídl nymburský mládežník našemu hráči o několik tahů později špatným uhnutím krále:

zelezny-tesar03.jpg

  Po 34.Ve1+ uhnul černý králem na d5 (lépe bylo asi Kf5), načež mohl Dan po 35.Vd3+ Kc5 36.Ve5+ Kc6 37.Vxe6+ Kc5 obnovit svou třípěšcovou převahu (případným 35. …Kc4 by si černý také nepomohl, následovalo by 36.Ve4+ a král musí zase zpět na c5 a po 37.b4+ pak nemá černý jinou možnost než Kc6, načež mu bílý může pika e6 sebrat se šachem). Místo toho zahrál Dan 35.Vg6 a černý si pak už tahem 35. ...e5 pěšce pohlídal.

  Vyvrcholení celé partie, které ovlivnilo i výsledek na vedlejší šachovnici a také konečné skóre zápasu, pak přišlo v pozici na posledním diagramu:
 

zelezny-tesar04.jpg

  Již po časové kontrole proběhly po tazích 41.Vc2 Vf1+ mezi oběma hráči neformální mírové rozhovory, přičemž nymburský lídr se vyjádřil v tom smyslu, že by nebyl proti, ale že musí brát ohled i na výsledek vedle. To jsem zaslechl, a tak jsem reagoval s tím, že jsem svému soupeři panu Houškovi nabízel vzhledem k svému slabému času remízu již před několika tahy, že ale nebyla přijata. Nato se ozval pan Houška, že mou nabídku nejspíše neslyšel, a zda ještě platí. Dan na mě odvedle kýval, ať remízu vezmu, že on to poté také zplichtí, a proti nebyl ani Mirek, a tak jsem řekl, že nabídka platí. A to byl právě ten kritický moment, kdy měl náš kapitán nejspíše svolat týmovou poradu, a kdy jsme měli protihráčům, kteří se v tu chvíli právě radili, dát zřetelně do souvztažnosti oba remízové výsledky, tedy podmínit je souběžným uzavřením. Když jsme si totiž následně na třetím prkně s panem Houškou plácli a Dan vedle mě zahrál 42.Kd2, odvětil jeho soupeř na remízovou nabídku k našemu překvapení, že ještě zahraje tah, a zahrál 41. …Vf2+ a Dan naprosto neočekávaně vzdal, protože se domníval, že zahraje-li 43.Kd1 nebo Kd3, tak po Vd6+ ztratí věž, protože přehlédl, že mu zůstal ještě tah Kc1, který pokládal za nemožný pro Vf1 mat (ten by tam sice byl, ale jen za předpokladu, že by už černá věž v té chvíli stála na d-sloupci). Při správném uhnutí by černý neměl více než věčný šach, a partie by tak musela skončit remízou.

  Bohužel, vyřčené „vzdávám“ se již nedalo vrátit zpět a hostům tedy taktický manévr, který dle Mirka spočíval asi v tom, že chtěli nejprve eliminovat riziko eventuální ztráty na třetí šachovnici, a pak se pokusit o výše uvedenou chytračinu na prkně prvním, vyšel naplno. A i když Dan poukazoval na nedodrženou remízovou dohodu, byla pravda, že oficiálně žádný návrh, který by striktně podmiňoval remízu na první šachovnici smírem na té třetí, vlastně nezazněl, a tak jsme sice mohli polemizovat o sportovní etice (nebylo by to ve spojitosti s Nymburkem poprvé, alespoň já si zmínky na toto téma pamatuji již z mládežnických turnajů a posléze také ze zápasů mého mateřského českobrodského oddílu, svedených s těmito soupeři v mistrovských soutěžích družstev), žádná pravidla ale bleskově odešedší hosté nejspíše neporušili a jejich kapitán pan Vinecký to jakožto dlouholetý rozhodčí asi dobře věděl. A nakonec jsme mohli nadávat především sami sobě, což se posléze i stalo – například za výpadek na páté šachovnici, která nás letos bohužel zatím příliš nepodržela, nebo za špatnou vzájemnou komunikaci v kritické chvíli, kdy jsme si jak já, tak Mirek uvědomili, že je něco špatně, až ve chvíli, kdy nymburský Tesař v rozporu s očekáváním odmítl nabízenou plichtu. Každopádně první ze tří důležitých bitev jsme prohráli, a hořkou pachuť ze zbytečnosti a smolnosti této prohry nemohly přehlušit ani fakt, že jsme zaznamenali první vyhranou partii v sezóně. Další pozitivum pak pro mě osobně představovalo ještě následné zjištění, že jsem se má elová prognóza, pošramocená mizernými výsledky z první poloviny sezóny, dostala konečně do plusu. Snad to v dalších zápasech nepokazím.

                                                        text Michal Fokt, komentáře k vlastní partii Dan Železný
 

 

Náhledy fotografií ze složky Pečky D - DDM Nymburk

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:

(Honza, 2. 3. 2011 23:12)

Reaguji především na "(...) a tak jsme sice mohli polemizovat o sportovní etice (...), žádná pravidla ale bleskově odešedší hosté nejspíše neporušili a jejich kapitán pan Vinecký to jakožto dlouholetý rozhodčí asi dobře věděl."

Viditelně pravidla neznáte, proto pouze zkopíruju dotyčná ustanovení (která byla porušena nebo mohla být porušena) a doporučím oba dokumenty celé alespoň jednou přečíst.

Pravidla šachu FIDE
článek 9.1. b. 1.: "(...) Nabídku (remízy) nelze spojovat s dalšími podmínkami. (...) Nabídka platí dokud ji soupeř nepřijal, neodmítl slovně či tím, že se dotkl kamene s úmyslem provést tah nebo braní, případně pokud partie neskončila jinak."
článek 12.3. a.: "Hráčům je zakázáno používat v průběhu partie jakékoli poznámky, informační zdroje, rady nebo analyzovat partii na jiné šachovnici."
článek 13.7. a.: "Diváci a hráči jiných partií nesmí mluvit o partii nebo jinak do partie zasahovat. (...)"

Soutěžní řád ŠSČR
článek 2.7.2.: "(...) Vyjadřuje se (kapitán) k případným nabídkám remízy v jednotlivých partiích, aniž však smí jakkoli do hry zasahovat či danou situaci komentovat. (...)"

Re: Re:

(Michal Fokt, 2. 3. 2011 23:14)

Ano, taková jsou pravidla, ale sám víš Honzo, že praxe je leckdy jiná. Například v zápase loňské RSD s Kolínem reagoval kolínský Hynek Pech na mou nabídku remízy s tím, že ji přijme pokud dá remízu i Dan Železný vedle mě, jenž hrál s panem Kalíkem. A rozhodčí pan Vejvoda byl u toho. A zrovna tys myslím před pár lety také psal o Nymburku ve spojitosti s nesportovním chováním. Zrovna tak se ještě na mládežnickýh turnajích v mé době říkalo, že pan Zima se pokouší svým svěřencům během partií radit, např. že je-li v dosahu volná šachovnice, dělá tahy na ní. Jinak přemýšlím kdo tedy porušil pravidla - Tesař tím, že (byť neoficiálně) podmínil svou remízu tím, že se dá remíza i v mé partii, nebo to, že nymburští svolali týmovou poradu?