Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bod k záchraně stačil

13. 3. 2011

  Až do posledního kola regionální soutěže čekal na své rozuzlení napínavý boj na dně tabulky, kde se o lepší než poslední místo prala hned trojice týmů včetně našeho družstva. Abychom alespoň částečně napravili nepovedenou sezónu, bylo po úspěchu na půdě Českého Brodu, který nás vrátil do hry, potřeba bodovat i v domácím derby s dalším tradičním soupeřem – Kostelcem nad Černými lesy. Pokud možno tak, abychom se nemuseli ohlížet na výsledek souběžného zápasu našich dvou konkurentů ze spodních pater průběžného pořadí, Nymburka a Českého Brodu, takže nejlépe vyhrát.

  Z toho důvodu jsme chtěli nastoupit v co nejsilnější sestavě, což se vcelku podařilo, až na jednu výjimku, totiž Ondru Duška, na nějž měl Mirek pořád ještě trochu zlost za jeho pozdní příjezd na lednový zápas v Sendražicích, a tak místo něj nakonec povolal opět Járu Šimka. To se sice nedalo nazvat zrovna posílením zadních řad, avšak hosté naštěstí rovněž nepřijeli kompletní, nepřivezli totiž svou oporu Ondru Pecáka, jemuž se letos daří v RSD i v krajské soutěži, kde jest náhradníkem. Místo toho zasedl na páté šachovnici syn kapitána hostí Vojtěch, což šance Járy na alespoň dílčí odčinění dřívějších nezdarů trochu posílilo.

 

TJ Sokol Pečky D
 
ŠK Kostelec nad Černými lesy C 
Železný Daniel
1309
0
-
1
1657
Pácha Zdeněk
Dobiáš Jaroslav
1466
½
-
½
1480
Bug Julius
Fokt Michal
1468
½
-
½
1480
Jelínek Jan
Hrubeš Miroslav
1462
½
-
½
1326 
Mirkovič Miroslav
Šimek Jaroslav
1373
1
-
0
0
Bug Vojtěch
 
 2½
:
 

 

  Jako první dohrál pan Dobiáš, který remizoval s kosteleckým kapitánem panem Bugem. Ten před zápasem vyhlásil na kosteleckém webu tipovací soutěž na jeho výsledek s hlavní výhrou v podobě láhve domácí hruškovice, ani to však jeho spoluhráče nepodnítilo k většímu zájmu o oddílové dění a jediným tipérem jsem byl nakonec já, když jsem pamětliv toho, jak s tímto soupeřem obvykle hrají naši kolegové z pečeckého céčka, tipnul celkovou remízu. Ostatně se tím směrem vyvíjel i samotný zápas, když po úvodí plichtě nejprve na prvním prkně rupnul Dan, který podle hodnocení našeho kapitána „doplatil na to, že podcenil obranu a otevřel utočnou lajnu soupeřova střelce“, aby následně srovnal skóre Jára, který se tentokrát dokázal vystříhat zbytečných problémů, jaké si nadělal v minulém zápase proti Brodu, i když je třeba říci, že také jeho soupeř byl oproti brodskému Janu Čermákovi herně o něco slabší.

 Rozhodnutí tedy zůstalo na Mirkovi a na mně, přičemž to v tu dobu již vypadalo, že více než půlbod žádný z nás do týmové kasy nepřinese. Mirek se totiž v partii s hostujícím doyenem panem Mirkovičem (82) dostal do nechutně zablokované pozice, která nakonec plichtou skutečně skončila, a ani mně se v repríze loňského dramatického souboje s další kosteleckou ikonou panem Jelínkem nevedlo o moc lépe. Přitom jsem se k menší výhodě mohl dostat už ze začátku:

fokt-jelinek01.jpg 

  1.e4 e5 2.Jf3 Sc5?! - a teď jsem asi 5 minut přemýšlel, zda pěcha vzít či nevzít, bál jsem se totiž že černý zahraje 3.De7, a i když jsem počítal, že bych si jezdce pokryl tahem 4.d4, tak mi nedocházelo, že tím zároveň napadnu toho střelce, takže třeba po 4. …d6 bych mohl zahrát 5.Sb5+, a po jeho 5. …c6 vzít na c5, načež černý pokud by vzal 6. …cxb5, tak přijde 7.Dxd6 a nemůžu si na nic stěžovat. Stejně tak pokud by černý v šestém tahu vzal jezdce na e5, tak zahraju 7.Sd3 nebo Sc4, popř. Se2, a černý si tak akorát dobere pěcha na c5, načemž mu po 8.Se3 budu slušně prohánět jeho dámu svou dvojicí střelců. A konečně poslední možnost je 5.Jxf7 Kxf7 6.Sc4+ Se6 7.Sxe6+ Dxe6 8.Dh5+ g6 9.Df3+ Jf6 10.d4xc5 Dxe4 11.Dxe4 Jxe4 12.c5xd6 s pěšcem více a zkaženou rošádou černého. Místo všech těchto možností, které jsem zčásti neviděl a zčásti jsem se jich bál, jsem nakonec zbaběle zahrál 3.Jc3, odmítnuvše tak možnost určit hned ze začátku tón hry.

 fokt-jelinek02.jpg

   Další nevyužitá možnost, jak zlepšit své partiové vyhlídky, přišla v devátém tahu. Po 8.d4xe5 Jxe5 bylo místo zahraného 9.Sxd7+ určitě lepší 9.Jxe5, protože pokud by teď černý odvětil 9. …Sxb5, tak přijde 10.Jxf7 Kxf7 11.Dh5+ a dobírám na b5. Ani po správném 9. …d6xe5 10.Dd5 by to nevypadalo špatně. To ale ještě pořád není nic proti tomu, co následovalo o něco později.

fokt-jelinek03.jpg

  Stěžejní situace celé partie, kdy se černému mohl šeredně vymstít útok, do něhož se pustil. Přemýšlel jsem intenzivně o 20.g3, což by soupeři svázalo jezdce před dámu, ale děsila mě myšlenka, že z toho uklouzne tahem 20. …Jh3+, a neviděl jsem, že by stačilo zahrát 21.Kg2 a černý je v prdeli, protože jezdce nepokryje - leda 21. …Dh5, a to pak zahraju 22.Dd5 a vynutím výměnu (jinak bych si vzal na a8 věž), po níž bude mít napadenou věž a pořád ještě i toho jezdce. Jenže já tohle všechno neviděl, snad i vlivem nervozity z času, jehož mi valem ubývalo, a zbylo mi před očima jen to Jh3+ a obava z toho, co by dál bylo (a snad to, že si pan Jelínek pořád tiše pískal, takže to vypadalo, že má všechno spočítané a ničeho se nebojí, že by se něco mohlo stát), takže jsem se podělal a zahrál jsem 20.Kh1 s tím, že to g3 si dám „bez rizika“ v dalším tahu. Jenže to už černý zahrál 20. …b5, já musel uhýbat jezdcem a on ze všeho vybruslil. Hnus!

  V partii se dále stalo 21.Ja3 Df6 - teď jsem si mohl vzít aspoň pěcha na b5 – jenže jsem se bál Dxb2, to ale nejde pro Jxc7 se ziskem kvality! Zoufalství… Partie pokračovala 22.Dd4 Ve5 (černý samozřejmě měnit nechce) 23.Vad1 (to jsem chtěl sebrat pěšce na d6, vůbec jsem neviděl že je krytý!) Dg5 24.g3 teď už jsem to zahrál, když mi do toho vlezl podruhé, ale už to nemá tu sílu - 24. …Je2 25.Sxg5 Jxd4
 

fokt-jelinek04.jpg

  …a teď jsem mohl získat figuru po 26.Sf4 Jxf4 27.g3xf4 – černý by sice mohl nechat stát věž a místo toho jít třeba 27. …Jxc2 s dalším 28.f4xe5 Je3 29.Jxb5 Jxd1 30.Vxd1, ale tím si nepomůže, pořád má o figuru míň. Jenže jsem místo toho, snad už že se hlásila časovka, zahrál 26.Vxd4 Vxg5 27.f4 Vc5 28.Vf2 Je7 - a teď je vidět že černý má výhodu, nemá ničím omezeného jezdce, já ho mám uvázaného k pěchům. Dále se stalo 29.Vb4 Va5 30.c4 (po dlouhém přemýšlení, už jsem měl napsáno Vd4 s ideou následného b4 – myslel jsem si že získám věž, ale ve skutečnosti bych po 30. …Jc6 31.b4 Vxa3 32.b4xc5 Jxd4 zůstal bez figury!) 30. ...b5xc4 31.Vxc4 a remíza,za kterou jsem po tom průběhu mohl být ještě rád.

  Suma sumárum, hrál jsem jako prase a remíza z toho spíš než díky mým občasným zábleskům byla díky tomu, že soupeř hrál také špatně. Když jsem pak na partii doma koukal, vůbec jsem se nepoznával. K celkové remíze a zisku jednoho bodu do týmové kasy to naštěstí stačilo, stejně jako k mému vítězství v tipovací soutěži (výhru jsem převzal 2.dubna na krajském přeboru mládeže v rapidu, hraném v Českém Brodě). Vzhledem k nevýhře jsme ale ještě museli čekat, jak dopadnou Broďáci, kterým jsme na dálku fandili v zápase s Nymburkem. Nakonec to i přes oslabenou sestavu zvládli a pomohli nám tak vystoupit na kýženou předposlední osmou příčku. Po smůlovatém průběhu sezóny, kdy jsme nejméně ve dvou zápasech zbytečně ztratili body, jsme za ni nakonec byli docela rádi.

                                                                                                                 Michal Fokt

 

Náhledy fotografií ze složky Pečky D - Kostelec C

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář